Търсене на метали в земята

Анализ

Re: Търсене на метали в земята

Мнениеот sezam » 10 Дек 2015, 16:58

Имам следния въпрос.Когато се търси метал от разстояние, само със свидетел без никакво възбуждане от външен генератор ,трябва ли да се открие точното му място ,или се открива точка близо до точното му място?По точно хоризонталните вълни от точката на точното място на метала ли се излъчват или някъде около него ?
sezam

Мнениеот джонката » 11 Дек 2015, 20:19

Малко не ти разбрах въпроса
джонката

Мнениеот sezam » 11 Дек 2015, 21:34

Хоризонталните вълни трябва ли да се дублират с вертикалните ,или има някакво разминаване.
sezam

Мнениеот Radislav » 13 Дек 2015, 20:57

Асоциация Луи Тюрен написа:Хоризонталните вълни на заровени в земята метали са "задушени"... Вървим в посока С-Юг с вертикални обратни В(И-З)В стрелки на багетата/махалото/. При залюляване на багетата/махалото/ отбелязваме мястото. На всеки 2-5м. от посоката И-З правим нов обход в посока С-Юг, успоредно на първия обход, намираме и отбелязваме нова точка. Правят се 3-5 такива обхождания за да се получи точната линия И-З. Тя минава през търсения метал. За да се определи в коя точка от тази линия се намира скрит метал, стрелките на багетата/махалото/ се поставят съответно на В(+)В ако металът притежава такъв вид вълни, и този път се движим в посока успоредна на посоката/получена И-З/ и Северно от нея...

Въпрос: 1.Ако физически е невъзможно да се подходи Северно от линията И-З грешно ли е да се мине от Южната и страна ?
2. При определяне на И-З задължително ли е да се минава все от Север към Юг или може и обратното (Юг -Север) ?
Radislav

Мнениеот yamaha » 14 Дек 2015, 11:17

Зависи какво търсиш.Ако е метал погледни страница 357 от книгата са описани вълните на всички метали. Ако е радиоактивен трябва да го откриеш и от двете страни на линията И-З ,от Северна и от Южна страна.
Направи си полигон.Зарий на чисто място в един периметът от около 30-40м и на 50-60см дълбоко три метала. Чиста кована мед.Бронз на второ и на трето място чиста въглеродна стомана. Залей ги със солен разтвор. Остави ги няколко месеца да втасат ;). С какъв инструмент работиш?
Колегата sezam дал интересен въпрос. Логично е върху самия план да присъстват и хоризонталните вълни ако има такива де.Ние търсим високо само вертикалните, а там където се фиксират ниско долу до 20 см с махало да търсим и хоризонтални.Има логика.Ако някой е пробвал да сподели
yamaha

Мнениеот Radislav » 14 Дек 2015, 19:22

Темата е "Търсене на метали".Полигон имам направен от преди десет години...И солчица съм му сложил- да не се развали :D .Работя с "Г" багети и махало.Имам идея и за вилка, но когато остане време.

Каква е връзката между таблицата от стр.357 и посоките и страните на вървене на зададеният от мен по-горе въпрос ?

За хоризонталните- как да ги детектирате, когато те са в земята ???
Има и друг въпрос, който го зададох преди време, но остана да виси във въздуха...
Вертикалните вълни всъщност са четири плана, които са ориентирани по посоките...До какво разстояние се простират ?
На въпроса на Sezam - мисля, че хоризонталните и вертикалните се срещат в общ център...
Ако трябва да си го представим, това е трикоординатна система XYZ.Само, че "X"-а е "по-дебел"...20см над и 20см под метала.Има "лека пауза" (интервал) и започват вертикалните планове...

Ако греша нека някой да ме поправи.

xyz-coordinates.jpg
xyz-coordinates.jpg (18.93 KiB) Прегледано 5407 пъти

xyz.en.gif
xyz.en.gif (7.17 KiB) Прегледано 5407 пъти
Radislav

Мнениеот ermiar » 15 Дек 2015, 09:48

Хоризонталните вълни са на 20 см над и под земята а вертикалните са над 20 см във посоките север юг и изток запад и са ултрапроникващи. Няма значение дали е метал , вода , нефт или минерал. Не ти трябва за засичаш Хоризинтални на Полето, вертикалните са много по мощни и по лесно се засичат. Излъчват се на няколко Метра височина, не съм правил замервания и не знам точно. Хоризонтални може ако изследваш някакво тяло със Махалото, поставяш го върху Радия и сменяш ориентацията на Стрелките за да го проучиш. Със Г образни Багети винаги се правят грешки, Вилката от Леска е най добра ако нямаш Багетата на Тюрен от Балени. Там където живея има доста Каптажи на Минерална вода. Правих опити със Лескова Вилка и Свидетелите на Минерални Води. Засичам ги перфектно от няколко стотин метра.Може да се работи и без стрелки на Багетата но рекцията е малко по слаба. Първо се ползува свидетелят на Зелената Вода а после отделният свидетел на всяка една тежка вода за да се определи точно от кой вид е и дали е полезна , ако преди това знаеш кои са ти трите полезни води. Може да се определи посоката на водното течение или ако е Джоб - малко подземно езеро от минерална вода да се очертаят контурите. Очертаването може да се направи също и със Свидетел и Махало. За Метали методът е много полезен за тия които промиват на Реките. Лесно може да се определи къде е Жилата и там да се промива защото концентрацията там е по голяма.
ermiar

Мнениеот Radislav » 15 Дек 2015, 22:57

Асоциация Луи Тюрен написа:Хоризонталните вълни на заровени в земята метали са "задушени". Следователно могат да се търсят само метали излъчващи ВВ.
Radislav

Мнениеот sezam » 15 Дек 2015, 23:37

Задушени от какво?Свръх дългите вълни са най проникващи в земята .
sezam

Мнениеот yamaha » 16 Дек 2015, 14:58

Ако са заровени в дълбочина над 20 см. физически е невъзможно да открием хоризонталният план на това което търсим и за това се търсят само вертикални вълни
Кои вълни са свръх дълги и кои свръх къси ?
yamaha

ПредишнаСледваща

Назад към Търсене на метали